Indberet din fangst

Program for Skjern Å Lystfiskerfestival 2018

!cid_BA324465-2913-4CE2-B8A1-223841157B63

Program for Skjern Å Lystfiskerfestival 2018 – lørdag d. 26/5  Foredrag, workshops, kastedemo og events:
10.00 Festivalen åbnes med skotsk sækkepibemusik.

10.00-17.00 Prøv en pontonbåd. Demonstration af pontonbåde ved Henrik Leth og Lars Andersen fra  Anderson Pontoon. Sted: Lystfiskersøen bag festivalpladsen.

10.00-17.00  Fiskeskolen og BlivNaturligvis hygger ved søen. Fiskeri for børn. Sted: Lystfiskersøen bag festivalpladsen.

10-17 Tombola, salg af pølser, is, øl og sodavand m.m. Sted: festivalpladsen. 10-17 Workshop. Livet i åen og vandløbspleje. Naturvejleder Erik Jønsson.

10-11 Skotten, Glen Ross Gillespie, underholder med sækkemusik. Sted: festivalpladsen.

10-17 Workshop. Fang laks på en gulerod. Lav din egen personlige spinner. Torben Brodersen. 10-17 Workshop. Saltning og røgning af laks i en Weber grill, Brian Lind

10-17 Workshop. Bind din første flue. Gerhardt Lund Andersen fra Fiskeskolen Fyn. LTS´s stand i det store telt. 10.30 Kastedemo med Morten Jarlstad Olesen, LTS Flyfishing Danmark. Opvisningsbanen på festivalpladsen. 11.00 Kastedemo med Ronny Lagoni Thomsen, Outdoors Direct. Opvisningsbanen på festivalpladsen.

11.00 Laksefiskeri i Nordsverige. Foredrag af Lars Munk, Heart of Lapland. I teltet hos Loop Tackle og Atlantik &  Diana Fiskerejser.

11.30 Kast med synkeliner ved danske åer, kastedemo med René Gerken, Loop Tackle. Sted: Sted shelterpladsen  ved Skarrild Bro. 12.00 Workshop. Kom i gang med Skagit. Stangen til børnefiskeri. Silja Longhurst og Lasse Karlson, Balticflyfisher.  Opvisningsbanen på festivalpladsen. 12.30 Kastedemo med Henrik Mortensen. Salmologic. Sted opvisningsbanen på festivalpladsen.

12.30 Laks og fiskeri. Et liv som guide og lystfisker. Foredrag af René Gerken. I teltet hos Loop Tackle og Atlantik  & Diana Fiskerejser. 13.10 Kastedemo med norske Trond Syrstad, LTS. Sted opvisningsbanen på festivalpladsen.

13.00 Workshop. Fiskestrategi og fluekast havørred og laks i åen, Ronny Lagoni Thomsen, Arcticsilver. Skjern Å  ved P1, neden for festivalpladsen.

13.50 Kastedemo med Thomas Thaarup. Salmologic. Sted opvisningsbanen på festivalpladsen.

14.20 Kastedemo med, Scott Mackenzie, Mackenzie. Sted opvisningsbanen på festivalpladsen.

14.00 Workshop. Linekludder. Find den rigtige flueline til laksefiskeriet. John Petermann. I foredragsteltet på  festivalpladsen. Afslutningsvis har deltagerne mulighed for, at prøve skydehoveder og skagit setup ved en  kastebane.

14.00 Fjeldfiskeri i Nordsverige, Foredrag af Frederik Lorenzen, Lemmel Kaffe. I teltet hos Loop Tackle og Atlantik  & Diana Fiskerejser.

14.30 Salmologic Workshop. Opsætning af udstyr til laksefluefiskeri igennem sæsonen i Danmark. Demonstration  af synkelinefiskeri.  Henrik Mortensen og Thomas Kjelgaard . Shelterpladsen ved Skarrild Bro.

15.00 Historien om Whiting Farm – Et foredrag om legenden og fuglemanden, Tom Whiting, der laver de  legendariske nakker til fluebinding. Mads Pedersen, Outdoors Direct. I foredragsteltet på festivalpladsen.

15.00 Fiskeri med hele synkeliner anpasset til de de større Skandinaviske lakseelve. Kastedemo med, Lars Munk,  Loop Tackle. Sted opvisningsbanen på festivalpladsen.

15.30 Kastedemo med, Lasse Karlson, Balticflyfisher. Sted opvisningsbanen på festivalpladsen.  16.00 Salmologic. To timers gratis kastekursus. Tilmelding på Salmologic´s stand.

16.00 Kastedemo med danmarksmester, Silja Longhurst, Balticflyfisher. Sted opvisningsbanen på festivalpladsen.  16.30 Kastedemo med Kenny Frost. Zpey. Opvisningsbanen på festivalpladsen.

17.00 Standende lukker 17.00 Auktion Vildlaks. Festivalpladsen.  Festivalpladsen lukker for gæster efter auktionen. 19.00 Fællesspisning med helstegt gris. Forbeholdt aktører og tilmeldte.

Fluebindere Fluebinderteltet: Laurits Flowbinner, John Rasmussen, Michael Høgh, Gerhard Lund Andersen, Lars Fabrin, Lars Møller, John Mortensen, Ronny Lagoni Thomsen, Johannes Bigum Pedersen, Allan Kuhlmann, Hanna Bossow, Kasper Quist Jensen
På standene:    Amalie Østergaard Nielsen binder på Loop´s stand  Rasmus Wølck– binder på OutdoorsDirects stand  Gerhardt Lund Andersen binder på LTS´s stand  Niels Verner Pedersen binder på Flyco´s stand  Håkan Karnäser binder på Flyco´s stand  Marc Skovby binder på Laksens Hus stand  Niels Ottosen binder på Lystfiskerforeningen af 1926´s stand
Program for Skjern Å Lystfiskerfestival 2016 – søndag d. 27/5

Foredrag kastedemo og events: 10.00 Festivalen åbner.                                                                                                                                                                                                       10.00-15.00 Prøv en pontonbåd. Demonstration af pontonbåde ved Henrik Leth og Lars Andersen fra  Anderson Pontoon. Lystfiskersøen bag festivalpladsen.

10.00-15.00  Fiskeskolen og BlivNaturligvis hygger ved søen. Fiskeri for børn. Lystfiskersøen bag festivalpladsen.

10-15 Tombola, salg af pølser, is, øl og sodavand m.m. Festivalpladsen. 10-15 Workshop. Livet i åen og vandløbspleje. Naturvejleder Erik Jønsson.

10-15 Workshop. Fang laks på en gulerod. Lav din egen personlige spinner. Torben Brodersen.

10-15 Workshop. Saltning og røgning af laks i en Weber grill, Brian Lind.

1017 Workshop. Bind din første flue. Gerhardt Lund Andersen fra Fiskeskolen Fyn. LTS´s stand i det store telt.

10.00 Workshop. Kom i gang med Skagit. Stangen til børnefiskeri. Silja Longhurst og Lasse Karlson, Balticflyfisher.  Opvisningsbanen på festivalpladsen.

10.20 Workshop. Fiskestrategi og fluekast havørred og laks i åen, Ronny Lagoni Thomsen, Arcticsilver. Skjern Å  neden for festivalpladsen, P1. 10.30 Kastedemo med norske Trond Syrstad, LTS. Sted opvisningsbanen på festivalpladsen.

11.00 Laks og fiskeri – Et liv som guide og lystfisker. Foredrag af René Gerken. I teltet hos Loop Tackle og Atlantik  & Diana Fiskerejser. 11.10 Kastedemo med, Scott Mackenzie, Mackenzie. Sted opvisningsbanen på festivalpladsen. 11.40 Kastedemo med Henrik Mortensen. Salmologic. Sted opvisningsbanen på festivalpladsen.

12.00 Foredrag: Historien om Whiting Farm – Et foredrag om legenden og fuglemanden, Tom Whiting, der laver de  legendariske nakker til fluebinding. Mads Pedersen, Outdoors Direct. I foredragsteltet på festivalpladsen.

12.00 Kastedemo med Ronny Lagoni Thomsen, Arcticsilver. Sted shelterpladsen ved Skarrild Bro. 12.00 Falkoneropvisning med Falkoner, Rasmus Nielsen. 12.30 Fiskeri med hele synkeliner anpasset til de de større Skandinaviske lakseelve. Kastedemo med, Lars Munk,  Loop Tackle. Opvisningsbanen på festivalpladsen.

12.30 Salmologic. To timers gratis kastekursus. Tilmelding på Salmologic´s stand. 13.00 Kastefejl og hvordan man kurerer dem. Kastedemo med René Gerken, Loop Tackle. Opvisningsbanen  på   festivalpladsen.

13.00 Fjeldfiskeri i Nordsverige, Foredrag af Frederik Lorenzen, Lemmel Kaffe. I teltet hos Loop Tackle og Atlantik  & Diana Fiskerejser.

13.30 Kastedemo med Morten Jarlstad Olesen, LTS Flyfishing Danmark. Opvisningsbanen på festivalpladsen.

14.00 Kastedemo med danmarksmester, Silja Longhurst, Balticflyfisher. Opvisningsbanen på festivalpladsen.

14.30 Laksefiskeri i Nordsverige. Foredrag af Lars Munk. I teltet hos Loop Tackle og Atlantik & Diana Fiskerejser. 14.30 Kastedemo med Kenny Frost. Zpey. Opvisningsbanen på festivalpladsen.

15.00 Kastedemo med Thomas Thaarup. Salmologic. Opvisningsbanen på festivalpladsen. 15.30 Kastedemo med, Lasse Karlson, Balticflyfisher. Opvisningsbanen på festivalpladsen.

16.00 Festivalpladsen lukker.

Fluebindere Fluebinderteltet: Laurits Flowbinner, John Rasmussen, Michael Høgh, Gerhard Lund Andersen, Lars Fabrin, Niels Verner Pedersen, Lars Møller, John Mortensen, Ronny Lagoni Thomsen, Johannes Bigum Pedersen, Allan Kuhlmann, Hanna Bossow, Kasper Quist Jensen.
På standene:   Amalie Østergaard Nielsen binder på Loop´s stand  Rasmus Wølck– binder på OutdoorsDirects stand  Gerhardt Lund Andersen binder på LTS´s stand  Niels Verner Pedersen binder på Flyco´s stand  Håkan Karnäser binder på Flyco´s stand  Marc Skovby binder på Laksens Hus stand  Niels Ottosen binder på Lystfiskerforeningen af 1926´s stand
Udstillere begge dage

10-17: Danmarks Center for Vildlaks, River Fisher, Laksens Hus, Flyon, Salmologic, Lars Østergaard Jensen, Balticflyfisher, Flyfish Europe, Ahrex Hooks, Atlantic og Diana Travel, Loop, LTS, Vision, Flydressing, Grejshoppen, Fluer.dk, Anne Schroll, Grønt Design, Anderson Pontoon, Bondegårds Is, Hveddegaard, Dania Flyrods, Zpey, Crome Fishing, Naturvejleder Erik Jønsson, Erik Munch Christensen, Outdoors Direct, Seatrout, Lystfiskerforeningen af 1926, Danmarks Sportsfiskerforbund, Gjern Fiskeriforening, Fiskeskolen Fyn, BlivNaturligvis, Herning Ikast Lystfiskerforening, Silkeborg Fluebinderlaug, Lystfiskerforeningen for Skive og Omegn, Danish Seatroutfishing, Æ Knivmand, MP Flysupply, Alfa Flyfishing, Dekupør Lars Andreasen, Fairpoint, Rio, Sage, Art Merk, JK Knivmaterialer, Brian Lind Olsen , FC Spinner, Torben Brodersen, Skagit Anglers. Lemmel Kaffe, HiLevel, Future Fly, Guideline.

Leave a Reply

Din e-mailadresse vil ikke blive offentliggjort. Krævede felter er markeret med *


*