Indberet din fangst

Vær obs. på vandtemperaturen.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Laks og havørreder har dårlige overlevelses chancer ved genudsætning, når vandtemperaturen overstiger 18 grader. Skjern Å Sammenslutningen henstiller derfor til, at man ikke fisker ved vandtemperaturer over 18 grader, når der er risiko for at eventuel fangst skal genudsættes.

Et termometer ligger i de fleste fiskeveste, men hvis man ikke har et, kan man se temperaturen på dette link, som vi har fået lov at låne fra RiverFisher.dk

www.hobolink.com/p/00e7ae1302149c0ca8343af3c1dda621   Her kan man se den aktuelle temperatur, og man kan se bevægelserne over døgnet når man klikker

fanen “graphs”

Temperaturen er lige nu tæt på de 18 grader, særligt sidst på dagen, så man kan med fordel planlægge sit fiskeri til morgen og formiddag.

Skjern Å Sammenslutningen

 

Første del af kvoten lukker.

Kvoten for store laks på den nedre del af Skjern Å, Omme Å og Vorgod Å lukker til midnat den 26.5.2018. Det er forsat tilladt at hjemtage laks opstrøms Tarp Bro i Skjern Å, opstrøms jernbanebroen i Vorgod Å og opstrøms Vester Ringvej i Omme Å.

Kvoten åbnes igen den 16.6, hvor der vil være 83 laks til rådighed.

Skjern Å Sammenslutningen henleder endvidere opmærksomheden på de høje vandtemperaturer i Skjern Å. Ved temperaturer over 18 gr. frarådes catch and release fiskeri, da laksen overlevelses mulighederne er dårlige. Temperaturen var den 26.5 kl. 18.00 17,3 grader.

Skjern Å Sammenslutningen

Program for Skjern Å Lystfiskerfestival 2018

!cid_BA324465-2913-4CE2-B8A1-223841157B63

Program for Skjern Å Lystfiskerfestival 2018 – lørdag d. 26/5  Foredrag, workshops, kastedemo og events:
10.00 Festivalen åbnes med skotsk sækkepibemusik.

10.00-17.00 Prøv en pontonbåd. Demonstration af pontonbåde ved Henrik Leth og Lars Andersen fra  Anderson Pontoon. Sted: Lystfiskersøen bag festivalpladsen.

10.00-17.00  Fiskeskolen og BlivNaturligvis hygger ved søen. Fiskeri for børn. Sted: Lystfiskersøen bag festivalpladsen.

10-17 Tombola, salg af pølser, is, øl og sodavand m.m. Sted: festivalpladsen. 10-17 Workshop. Livet i åen og vandløbspleje. Naturvejleder Erik Jønsson.

10-11 Skotten, Glen Ross Gillespie, underholder med sækkemusik. Sted: festivalpladsen.

10-17 Workshop. Fang laks på en gulerod. Lav din egen personlige spinner. Torben Brodersen. 10-17 Workshop. Saltning og røgning af laks i en Weber grill, Brian Lind

10-17 Workshop. Bind din første flue. Gerhardt Lund Andersen fra Fiskeskolen Fyn. LTS´s stand i det store telt. 10.30 Kastedemo med Morten Jarlstad Olesen, LTS Flyfishing Danmark. Opvisningsbanen på festivalpladsen. 11.00 Kastedemo med Ronny Lagoni Thomsen, Outdoors Direct. Opvisningsbanen på festivalpladsen.

11.00 Laksefiskeri i Nordsverige. Foredrag af Lars Munk, Heart of Lapland. I teltet hos Loop Tackle og Atlantik &  Diana Fiskerejser.

11.30 Kast med synkeliner ved danske åer, kastedemo med René Gerken, Loop Tackle. Sted: Sted shelterpladsen  ved Skarrild Bro. 12.00 Workshop. Kom i gang med Skagit. Stangen til børnefiskeri. Silja Longhurst og Lasse Karlson, Balticflyfisher.  Opvisningsbanen på festivalpladsen. 12.30 Kastedemo med Henrik Mortensen. Salmologic. Sted opvisningsbanen på festivalpladsen.

12.30 Laks og fiskeri. Et liv som guide og lystfisker. Foredrag af René Gerken. I teltet hos Loop Tackle og Atlantik  & Diana Fiskerejser. 13.10 Kastedemo med norske Trond Syrstad, LTS. Sted opvisningsbanen på festivalpladsen.

13.00 Workshop. Fiskestrategi og fluekast havørred og laks i åen, Ronny Lagoni Thomsen, Arcticsilver. Skjern Å  ved P1, neden for festivalpladsen.

13.50 Kastedemo med Thomas Thaarup. Salmologic. Sted opvisningsbanen på festivalpladsen.

14.20 Kastedemo med, Scott Mackenzie, Mackenzie. Sted opvisningsbanen på festivalpladsen.

14.00 Workshop. Linekludder. Find den rigtige flueline til laksefiskeriet. John Petermann. I foredragsteltet på  festivalpladsen. Afslutningsvis har deltagerne mulighed for, at prøve skydehoveder og skagit setup ved en  kastebane.

14.00 Fjeldfiskeri i Nordsverige, Foredrag af Frederik Lorenzen, Lemmel Kaffe. I teltet hos Loop Tackle og Atlantik  & Diana Fiskerejser.

14.30 Salmologic Workshop. Opsætning af udstyr til laksefluefiskeri igennem sæsonen i Danmark. Demonstration  af synkelinefiskeri.  Henrik Mortensen og Thomas Kjelgaard . Shelterpladsen ved Skarrild Bro.

15.00 Historien om Whiting Farm – Et foredrag om legenden og fuglemanden, Tom Whiting, der laver de  legendariske nakker til fluebinding. Mads Pedersen, Outdoors Direct. I foredragsteltet på festivalpladsen.

15.00 Fiskeri med hele synkeliner anpasset til de de større Skandinaviske lakseelve. Kastedemo med, Lars Munk,  Loop Tackle. Sted opvisningsbanen på festivalpladsen.

15.30 Kastedemo med, Lasse Karlson, Balticflyfisher. Sted opvisningsbanen på festivalpladsen.  16.00 Salmologic. To timers gratis kastekursus. Tilmelding på Salmologic´s stand.

16.00 Kastedemo med danmarksmester, Silja Longhurst, Balticflyfisher. Sted opvisningsbanen på festivalpladsen.  16.30 Kastedemo med Kenny Frost. Zpey. Opvisningsbanen på festivalpladsen.

17.00 Standende lukker 17.00 Auktion Vildlaks. Festivalpladsen.  Festivalpladsen lukker for gæster efter auktionen. 19.00 Fællesspisning med helstegt gris. Forbeholdt aktører og tilmeldte.

Fluebindere Fluebinderteltet: Laurits Flowbinner, John Rasmussen, Michael Høgh, Gerhard Lund Andersen, Lars Fabrin, Lars Møller, John Mortensen, Ronny Lagoni Thomsen, Johannes Bigum Pedersen, Allan Kuhlmann, Hanna Bossow, Kasper Quist Jensen
På standene:    Amalie Østergaard Nielsen binder på Loop´s stand  Rasmus Wølck– binder på OutdoorsDirects stand  Gerhardt Lund Andersen binder på LTS´s stand  Niels Verner Pedersen binder på Flyco´s stand  Håkan Karnäser binder på Flyco´s stand  Marc Skovby binder på Laksens Hus stand  Niels Ottosen binder på Lystfiskerforeningen af 1926´s stand
Program for Skjern Å Lystfiskerfestival 2016 – søndag d. 27/5

Foredrag kastedemo og events: 10.00 Festivalen åbner.                                                                                                                                                                                                       10.00-15.00 Prøv en pontonbåd. Demonstration af pontonbåde ved Henrik Leth og Lars Andersen fra  Anderson Pontoon. Lystfiskersøen bag festivalpladsen.

10.00-15.00  Fiskeskolen og BlivNaturligvis hygger ved søen. Fiskeri for børn. Lystfiskersøen bag festivalpladsen.

10-15 Tombola, salg af pølser, is, øl og sodavand m.m. Festivalpladsen. 10-15 Workshop. Livet i åen og vandløbspleje. Naturvejleder Erik Jønsson.

10-15 Workshop. Fang laks på en gulerod. Lav din egen personlige spinner. Torben Brodersen.

10-15 Workshop. Saltning og røgning af laks i en Weber grill, Brian Lind.

1017 Workshop. Bind din første flue. Gerhardt Lund Andersen fra Fiskeskolen Fyn. LTS´s stand i det store telt.

10.00 Workshop. Kom i gang med Skagit. Stangen til børnefiskeri. Silja Longhurst og Lasse Karlson, Balticflyfisher.  Opvisningsbanen på festivalpladsen.

10.20 Workshop. Fiskestrategi og fluekast havørred og laks i åen, Ronny Lagoni Thomsen, Arcticsilver. Skjern Å  neden for festivalpladsen, P1. 10.30 Kastedemo med norske Trond Syrstad, LTS. Sted opvisningsbanen på festivalpladsen.

11.00 Laks og fiskeri – Et liv som guide og lystfisker. Foredrag af René Gerken. I teltet hos Loop Tackle og Atlantik  & Diana Fiskerejser. 11.10 Kastedemo med, Scott Mackenzie, Mackenzie. Sted opvisningsbanen på festivalpladsen. 11.40 Kastedemo med Henrik Mortensen. Salmologic. Sted opvisningsbanen på festivalpladsen.

12.00 Foredrag: Historien om Whiting Farm – Et foredrag om legenden og fuglemanden, Tom Whiting, der laver de  legendariske nakker til fluebinding. Mads Pedersen, Outdoors Direct. I foredragsteltet på festivalpladsen.

12.00 Kastedemo med Ronny Lagoni Thomsen, Arcticsilver. Sted shelterpladsen ved Skarrild Bro. 12.00 Falkoneropvisning med Falkoner, Rasmus Nielsen. 12.30 Fiskeri med hele synkeliner anpasset til de de større Skandinaviske lakseelve. Kastedemo med, Lars Munk,  Loop Tackle. Opvisningsbanen på festivalpladsen.

12.30 Salmologic. To timers gratis kastekursus. Tilmelding på Salmologic´s stand. 13.00 Kastefejl og hvordan man kurerer dem. Kastedemo med René Gerken, Loop Tackle. Opvisningsbanen  på   festivalpladsen.

13.00 Fjeldfiskeri i Nordsverige, Foredrag af Frederik Lorenzen, Lemmel Kaffe. I teltet hos Loop Tackle og Atlantik  & Diana Fiskerejser.

13.30 Kastedemo med Morten Jarlstad Olesen, LTS Flyfishing Danmark. Opvisningsbanen på festivalpladsen.

14.00 Kastedemo med danmarksmester, Silja Longhurst, Balticflyfisher. Opvisningsbanen på festivalpladsen.

14.30 Laksefiskeri i Nordsverige. Foredrag af Lars Munk. I teltet hos Loop Tackle og Atlantik & Diana Fiskerejser. 14.30 Kastedemo med Kenny Frost. Zpey. Opvisningsbanen på festivalpladsen.

15.00 Kastedemo med Thomas Thaarup. Salmologic. Opvisningsbanen på festivalpladsen. 15.30 Kastedemo med, Lasse Karlson, Balticflyfisher. Opvisningsbanen på festivalpladsen.

16.00 Festivalpladsen lukker.

Fluebindere Fluebinderteltet: Laurits Flowbinner, John Rasmussen, Michael Høgh, Gerhard Lund Andersen, Lars Fabrin, Niels Verner Pedersen, Lars Møller, John Mortensen, Ronny Lagoni Thomsen, Johannes Bigum Pedersen, Allan Kuhlmann, Hanna Bossow, Kasper Quist Jensen.
På standene:   Amalie Østergaard Nielsen binder på Loop´s stand  Rasmus Wølck– binder på OutdoorsDirects stand  Gerhardt Lund Andersen binder på LTS´s stand  Niels Verner Pedersen binder på Flyco´s stand  Håkan Karnäser binder på Flyco´s stand  Marc Skovby binder på Laksens Hus stand  Niels Ottosen binder på Lystfiskerforeningen af 1926´s stand
Udstillere begge dage

10-17: Danmarks Center for Vildlaks, River Fisher, Laksens Hus, Flyon, Salmologic, Lars Østergaard Jensen, Balticflyfisher, Flyfish Europe, Ahrex Hooks, Atlantic og Diana Travel, Loop, LTS, Vision, Flydressing, Grejshoppen, Fluer.dk, Anne Schroll, Grønt Design, Anderson Pontoon, Bondegårds Is, Hveddegaard, Dania Flyrods, Zpey, Crome Fishing, Naturvejleder Erik Jønsson, Erik Munch Christensen, Outdoors Direct, Seatrout, Lystfiskerforeningen af 1926, Danmarks Sportsfiskerforbund, Gjern Fiskeriforening, Fiskeskolen Fyn, BlivNaturligvis, Herning Ikast Lystfiskerforening, Silkeborg Fluebinderlaug, Lystfiskerforeningen for Skive og Omegn, Danish Seatroutfishing, Æ Knivmand, MP Flysupply, Alfa Flyfishing, Dekupør Lars Andreasen, Fairpoint, Rio, Sage, Art Merk, JK Knivmaterialer, Brian Lind Olsen , FC Spinner, Torben Brodersen, Skagit Anglers. Lemmel Kaffe, HiLevel, Future Fly, Guideline.